شیشه های هوشمند و صرفه جویی در انرژی

سابقا به معرفی شیشه هوشمند پرداخته شد.در این قسمت میخواهیم شما را با ساختار شیشه هوشمند و چگونگی عملکرد آن آشنا کنیم. در تکنولوژی ساخت این شیشه ها از فیلم هوشمند pdlc ، متشکل از کریستال مایع احاطه شده توسط یک زمینه پلیمری ساندویچ شده بین دو لایه هادی (رسانا) استفاده شده است.که این فیلم را به القابی چون فیلم هوشمند قابل تغییر -فیلمpdlc- فیلم شیشه جادویی-فیلم شیشه پنهانی-فیلم الکترونیکی نیز می شناسند.

برای بیشتر آشنا شدن با مکانیسم این فیلم باید گفت:

با قطع و وصل شدن جریان الکتریکی مولکول های کریستال مایع به شکل منظم و نامنظم در کنار هم قرار میگیرند.و در این حالت فیلم هوشمند پیغام سوئیچ دریافت کرده و شیشه را به حالت شفاف و تیره تغییر می دهد.

.


البته لازم به ذکر است که شرکت سازنده، فیلم هوشمند pdlc مستقل نیز تولید کرده است که این به عنوان بهبود یافته فیلم هوشمند لمینت شده می باشد.ساختار داخلی به همان ترتیبی که توضیح داده شد می باشد.با این تفاوت که این نوع فیلم هوشمند دارای یک لایه خودچسب برای چسبیدن به شیشه معمولی می باشد.و با چسباندن به شیشه معمولی شیشه را به نوع هوشمند تبدیل می کند.و این گونه شیشه ها به دلیل تکنولوژی به کار رفته در ساختارشان نقش بسزایی در کاهش انرژی و صرفه جوی در انرژی را دارند.

تاریخ : 1395/10/07
نویسنده:سیما کوشکی