مزایای استفاده از مدیریت ساختمان - BMS

اصطلاح BMS، تمامي المان هاي کنترلي شامل سخت افزاري، کنترلرها، شبکه هاي ارتباطي و کنترلرهاي مرکزي را پوشش مي دهد. به طور کلي يک سيستم کنترلي شامل سه بخش اصلي حس گر، کنترلر و يک وسيله کنترل کننده مي باشد و هر مولفه در معماري شبکه به طريقي با سيستم ارتباطي در تماس است. شبکه ي ارتباطي با دو قسمت ضروري مشخص شده است:

اصطلاح آموزش BMS، تمامي المان هاي کنترلي شامل سخت افزاري، کنترلرها، شبکه هاي ارتباطي و کنترلرهاي مرکزي را پوشش مي دهد. به طور کلي يک سيستم کنترلي شامل سه بخش اصلي حس گر، کنترلر و يک وسيله کنترل کننده مي باشد و هر مولفه در معماري شبکه به طريقي با سيستم ارتباطي در تماس است. شبکه ي ارتباطي با دو قسمت ضروري مشخص شده است:

• قسمت فيزيکي: که سيگنال هاي کنترلي را منتقل مي کند از قبيل سيم، فيبر نوري، راديو.

• پروتکل: يک دسته از قوانين زباني رايج براي ارتباط برقرار کردن سينگال ها.

چندين پروتکل تا به امروز تدوين شده است، ولي همه ي آن ها هنوز براي استفاده درBMS استخراج نشده اند. از نظر تاريخچه، توليد کنندگان و سازندگان همواره قراردادهاي مربوط به خود را توسعه داده اند که امروزه حرکتي قدرتمند به سمت قراردادهاي استاندارد شده شکل گرفته است. يک مزيت عمده ي استفاده از شبکهBMS بر طبق يک پروتکل عملکردي استاندارد، افزايش ميزان سازگاري ميان اجزاي مختلف تجهيزات کنترلي اين سيستم مي باشد. اين سيستم زماني مفيد است که در يک سيستم کاري مجزا استفاده شود. BACnet بالاترين سطح پروتکلي است که در صنعت BMSاستفاده مي شود و مي تواند اتوماسيون ساختمان و محصولات کنترلي از سازندگان مختلف را با هم يکي نمايند و به يک سيستم به هم پيوسته و منفرد تبديل کند.

محدوديت منابع انرژي، آلودگي محيط زيست، هزينه هاي هنگفت بالا دستي در توسعه منابع انرژي همگي مسائلي است كه دولتهاي كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه را به خود مشغول كرده است . در اين ميان اختصاص 40 درصد منابع انرژي به بخش ساختمان ، كنترل و بهينه سازي مصرف انرژي در اين بخش را بيش از پيش حائز اهميت مي سازد . وجود الگوهاي نادرست مصرف انرژي و شدت بالاي آن كه در كشور ما به مراتب بيش از متوسط استانداردهاي جهاني مي باشد و توليد و انتشار آلاينده هاي زيست محيطي يكي از معضلات فراروي دولت مي باشد كه باعث اهميت دو چندان ارايه راهكارهاي عملي بهينه سازي مصرف سوخت و انرژي در كشور ما مي گردد. هم اكنون تعدادي از اين سيستم در ساختمانهاي مسكوني و غير مسكوني با كاربريهاي متفاوت نصب و راه اندازي شده است .

با وجودیکه اجرای سیستنم مدیریت ساختمانسبب افزایش هزینه های ساخت ساختمان می گردد، میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد. سیستم های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود .همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم های مدیریت ساختماناز قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است. با تعریف سطوح دسترسی مختلف می توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.

فواید استفاده از BMS

هدف اصلي به کارگيريBMS در ساختمان ها بهره گيري از مزاياي اقتصادي و کاهش مصرف انرژي و ايجاد فضاي امن و آرام در آن هاست. عموم مزايا و نتايج بهره برداري از آموزشBMSعبارت اند از:

• ايجاد محيطي مطلوب براي افراد حاضر در ساختمان؛

• استفاده ي بهينه از تجهيزات و افزايش عمر مفيد آن ها؛

• ارائه ي سيستم کنترلي با قابليت برنامه ريزي زماني عملکرد؛

• کاهش چشمگير هزينه هاي نگهداري و تعميرات؛

• بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف انرژي؛

• عدم نياز به پيمانکار دائمي ساختمان؛

• امکان مانيتورينگ و کنترل تمامي نقاط تحت کنترل

• با توجه به يکپارچه سازي مديريت تأسيسات و سيستم هاي مختلف در ساختمان، تمام تجهيزات به صورت هماهنگ کار کرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشي از عدم هماهنگي از بين مي رود؛ و

• امکان گرفتن گزارش هاي آماري از تمامي تجهيزات و عملکرد آن ها به منظور بهينه سازي مصرف و عملکرد.

لازم است يادآوري کنيم که فوايدBMS شديداً هنگام درگير شدن استفاده کنندگان مختلف با سيستم هاي ساختمان بروز پيدا مي کند که علاوه بر مزايايي که در بالا به آن پرداخته شده است می توان فهرستی از فوايد را که تحت تأثير يکBMS مدرن و موثر حاصل شده است، تنظیم کرد اما از اين فوايد تنها زماني می توان نام برد و یا حاصل مي شود که سيستم به درستي مشخص، نصب و سازماندهي شده باشد.