خانه هوشمند

فن آوری های هوشمند سازی و اتوماسیون از امکاناتی است که سالهاست در کلیه صنایع به کار گرفته می شودو روز به روز در حال پیشرفت می باشد. امروزه امکاناتی که هوشمند سازی در اختیار صنایع و کاربران قرار می دهد بسیار زیاد بوده و باعث راحتی و دقت بالای در کارها شده و ضمن فراهم آوردن آسایش و راحتی باعث کاهش خطاهای انسانی نیز در آنها شده است. همه ما روزانه با این سیستم ها خواه ساده یا پیچیده آن سرو کار داریم از خودروهای مدرن گرفته تا ساختمانها و صنعت.

با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت ساختمان و نیاز به صرفه جویی در مصرف انرژی و داشتن ساختمان دوستدار محیط زیست در کنار افزایش آسایش، آرامش، ایمنی و امنیت جهت ساکنین و کاربران ساختمان، استفاده از سیستم هوشمند در خانه ها را ضروری نموده است.

بکارگیری امکاناتی که خانه را در اصطلاح "هوشمند" (Smart) می کند، همواره یکی از مواردی بوده است که بشر توجه زیادی به آن داشته و در طول دوره‌های مختلف توسعه ی فناوری راه حل های متعددی برای این منظور ایجاد کرده است. خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکتریکی و مکانیکی منزل خود را از راه دور و نزدیک داشته باشند و نیز بتوانند برنامه‌های مختلف و سناریو‌های متنوعی را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند. به نوعی دیگر می توان گفت خانه هوشمند خانه ای است که امکان تطبیق با شرایط محیطی مختلف را با امکان برنامه ریزی با آن شرایط را داشته باشد.

بطور کلی تجهیز ساختمان به مجموعه تجهیزاتی که به منظور افزایش کارایی و بهره وری و ایجاد محیطی مطبوع برای ساکنین آن طراحی و اجرا می گردند، هوشمند سازی ساختمان نامیده میشود. هدف از اجرای پروژه های هوشمند سازی میتواند تبدیل فضا به یک فضای متمایز و لوکس، تبدیل ساختمان به یک ساختمان با مصرف بهینه انرژی و یا تبدیل خانه به یک خانه مدرن و امن با مدیریت هوشمند باشد.

اصلا" مهم نیست شما درحال چه کاری هستید؟ در منزل، در محل کار یا حتی خارج از کشور، خانه هوشمند یک بار دیگر به شما اطمینان خاطر می دهد که تمام موارد امنیتی و مجوزهای مربوطه طبق درخواست شما رعایت شده است .خانه هوشمند دارای تعدادی ویژگی خاص می باشد که فعال کردن آنها باعث افزایش پوشش امنیتی و قدرت مالکیت خانواده شما خواهد شد.

فرض کنید شما دوستان و یا فامیلی دارید که در عین حال که با شما زندگی می کنند مستقل می باشند و در زمان های تنهایی آسیب پذیر هستند. لذا شما می خواهید که همواره در دسترس و کنترل شما باشند. در این حالت کافی است فقط یک دکمه را فشار دهند تا با شما در ارتباط مستقیم در یک وضعیت مشابه زمانیکه فرزند شما به دلیلی در منزل مانده و مدرسه نرفته است در خانه هوشمند شما می تواند با اتصال به دوربین مدار بسته(cctv) از وضعیت فرزند تان آگاه شوید. در خانه هوشمند می توانید سیستم آبیاری گیاهان منزل در اختیار کنترل دستگاه قرارداده و آسوده محل را ترک نماید مراحل آبیاری بطور خودکار و بر اساس جدول زمانی اجرا می گردد.

خانه هوشمند علاوه بر مخاطبین معمول خود می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی معلولین و سالمندان نیز کمک های شایانی به شما بنماید.


@title


شما در ساختمان هوشمند می¬توانید با استفاده از تاچ پنل یا کلیدهای ساده، زیبا و پیشرفته وسایل الکتریکی و الکترونیکی خانه را کنترل کنید.

سیستم هوشمند با کنترل تاسیسات تهویه مطبوع در خانه شما درجه حرارت یا برودت را که در فضاهای مختلف نیاز دارید تأمین می کند. این سیستم با تعیین درجه دما در نقاط مختلف ساختمان، دمای آن فضاها را به تفکیک به مقدار مورد نظر می رساند.

زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن یا موبایل با خط اینترنت می تواند سیستم تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند

تنطیم کردن دمای منزل و فعال کردن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای رسیدن به آن دما تا علاوه بر ايجاد محيطي مطلوب از اتلاف انرژي جلوگيري می نماید.

با توجه به اهمیت هوشمند سازی روشنایی در ساختمانهای مسکونی و اداری راه حلهای متنوعی برای کاربردهای مختلف وجود دارد. کنترل هوشمند سیستم روشنایی نه تنها میزان نور دهی را تحت کنترل می گیرد بلکه در صرفه جویی در مصرف انرژی نیز بسیار مؤثر است. در واقع در این روش هم از نور طبیعی و هم از نور تولیدی منابع نور، میزان نور مطلوب تامین خواهد شد و این فرآیند بطور اتوماتیک انجام می گیرد. بطور کلی این گونه سیستم ها با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حرکت و میزان نور محیط و کلیدهای تعبیه شده در هر فضای داخلی می توانند فرآیند مطلوب را پیاده سازی نمایند.بدیهی است که در حالت اتوماتیک منابع نور با توجه به سنسورهای میزان نور و نقطه مطلوب تعریف شده نوردهی خواهند داشت.

کنترل پرده ها براساس شدت روشنایی خورشید یا کنترل پرده ها و شیدرها با توجه به موقعیت خورشید برای استفاده از حد اکثر نور انجام محاسبه پارامترهایی که باعث سایه در محیط بیرونی ساختمان می شود و تنظیم برنامه زمانی با امکان باز و بسته کردن پرده ها به صورت برقی براساس سناریوها و همچنین توسط مانیتور،ریموت ویا شدت نور وارد شده به منزل انجام میپذیرد.

سیستم هوشمند صوتی امکان دستیابی هر شخص در فضاهای مختلف به موسیقی دلخواه با ولوم مورد نظر را میسر می سازد. کاربر می تواند موسیقی خود را از منابع مختلفی نظیر رادیو، اینترنت، Audio Player ، USB و ... انتخاب کند.

سیستم صوتی با اتصال به سیستم هوشمند KNX امکان اجرای انواع سناریوها و کنترل از طریق رابط های کاربری هوشمند نظیر کلید هوشمند، تاچ پنل، موبایل، تبلت و ... را فراهم می آورد.

اگر تا به حال در ساختمانی دوربین امنیتی را تجربه کرده باشید، اطلاع دارید، از اینکه برای بررسی تصاویر باید به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتری که در یکی از اتاقها قرار دارد، مراجعه کنید. اما با سیستم های اتوماسیون خانگی درحا‌لیکه در منزلتان قدم می‌زنید و یا در حیاط پیاده روی می‌کنید بر روی صفحات لمسی بی‌سیم تصاویر کلیه دوربینهای امنیتی قابل مشاهده خواهند بود.همچنین با استفاده از سنسورهای حرکتی، می‌توانید سیستم امنیتی منزلتان را تقویت نمایید. یکپارچگی سیستم امنیتی با سایر بخش ها قابلیت های بیشتری به آن خواهد بخشید. برای مثال هنگام تشخیص ورود یک فرد ناشناس از طریق سنسور حرکتی، به جز صدای آژیر رایج، کلیه چراغهای منزل می توانند روشن و خاموش گردند.

بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان و یا حیوانات درخانه می باشیم تا به این ترتیب گوشه هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم . یكی از نگرانی ها درسفر آبیاری گیاهان خانگی خانه می باشد . در خانه هوشمند شما می توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان خود آب داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آنها فراهم نمایید. ضمناً در صورتیكه شما دارای زمین كشاورزی ، باغ ، مزرعه ویا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید ، این سیستم ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان كه تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا كم آبی ممانعت به عمل آورید . بدلیل آبیاری منظمی كه سیستم در اختیار شما میگذارد با كمترین آب بیشترین بهره وری را خواهید داشت.

سیستم هوشمند با اندازه¬گیری مداوم میزان گاز در هوا در صورت نشت گاز سناریو ویژه¬ای را به اجرا می¬گذارد و از آسیب ساکنان و بوجود آمدن حریق جلوگیری می¬کند.

سیستم هوشمند با استفاده از سنسور¬های دما و دود متوجه ایجاد حریق شده و اقدامات لازم مثل روشن کردن زنگ¬های هشدار،تماس با نیرو¬های امدادی و فعال کردن سیستم اطفاء را انجام می¬دهد.

در این سیستم به جای برق 220V متناوب که در گذشته پشت کلید¬ها قرار داشت فقط یک سیگنال کمتر از 30 ولت مستقیم پشت کلید قرار دارد که بی خطر است.

در سیستم هوشمند شما می¬توانید برق پشت پریز ها را قطع کرده و در زمان¬های نیاز وصل کنید با این کار احتمال برق گرفتگی بشدت کاهش یافته و همچنین می توانید تجهیزاتی که امکان اتصال به سیستم هوشمند ندارند را از راه دور خاموش یا روشن کنید.

سیستم هوشمند تمام کلیدهای اضافی اتاق ها، نظیر کلیدهای روشنایی، ترموستات ها، کلیدهای کنترل پرده و پنل های صوتی را حذف نموده و همگی را در یک کلید هوشمند جمع می کند.

تکنولوژی پیشرفته این سیستم سبب یکپارچگی ابزارها و وسایل متعددی گشته که در زندگی روزمره با آنها سرو کار داریم، تجمیع همه ریموت کنترل ها در یک ریموت کنترل، استفاده از یک صفحه نمایشگرلمسی سبک و زیبا، برای کنترل همه تجهیزات ارمغان این سیستم برای شماست.

همیشه کنترل و نظارت خانه از راه دور از رویاهای بشر بوده است. خانه هوشمند این رویا را برای شما محقق می سازد. به عنوان مثال خانم کارمندی که هنگام ظهر به خانه بر می گردد نگران آماده کردن غذا می باشد در صورتیکه با سیستم هوشمند از طریق موبایل خود دستگاه پلوپز یا اجاق گاز را که قبلا آماده کرده است روشن نموده و تا رسیدن به خانه غذا آماده مصرف می باشد. همچنین می توان کنترل روشنایی ها، ارتباط با درب بازکن تصویری و مراجعین به خانه، کنترل سیستم گرمایش و ... را نام برد. ساختمان هوشمند امکان اطلاع يافتن از وضعيت کنونی و كنترل ساختمان را از راه دور محيا ميکند. شما ميتوانيد با استفاده از SMS ، تلفن گويا (Call Center) و يا از طريق اينترنت از اين امکان بهره مند و کلیه سیستم های متصل به سیستم هوشمند را تحت کنترل خود در آورید.

یکی از مهمترین و پرکاربردترین امکانات در خانه هوشمند امکان سناریو پردازی در آن می باشد. سناریو پردازی بدین معناست که خانه را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرده و تنها با فشردن یک کلید روی کلید هوشمند یا لمس تاچ پنل، موبایل یا تبلت خانه را در وضعیت مطلوب آن شرایط قرار دهیم. شما می توانید وضعیت نور، هوا، موسیقی و دیگر پارامتر¬های ساختمان خود را با فشار دادن یک دکمه به یکی از حالت¬های از پیش طراحی شده ببرید و باداشتن سناریوهای مختلف مانند سناریو مهمانی، سناریو زمان صرف شام و سناریو رمانس و ... میهمانان خود را شگفت زده کنید.

30 دقیقه قبل از رسیدن به منزل با زدن یک کلید برروی موبایل سیستم هوشمند با اجرای یک سناریو خانه را آماده ورود شما می نماید. سیستم ¬های تهویه¬ی هوا روشن شده و هوای منزل را برای ورود شما مهیا می¬کند.

با باز شدن درب خانه نور ورودی و نشیمن روشن می¬شود و شما ظرف مدت تعیین شده ¬ای فرصت دارید تا با یک رمز سیستم امنیتی خانه را غیر فعال کنید.

با فشار یک دکمه¬ از ریموتی که در دست دارید موسیقی، مناسب صرف شام شده و دمای هوا بالا می¬رود. نور محیط در حالت متوسط قرار می¬گیرد و سیستم تهویه بعد از چند دقیقه کار خود را آرام می¬کند.

در هنگام تماشای تلویزیون با انتخاب سناریو مربوطه نور محیط به حالت مینیموم رفته و محیطی دلنشین برای دیدن تلوزیون فراهم می¬کند.

با انتخاب این سناریو دمای محیط کمی بالاتر از حالت معمول قرار می¬گیرد. روشنایی کم می¬شود و موسیقی آرام ودل¬انگیزی از آهنگ¬های انتخابی شما برای حالت رمانس پخش می¬شود.

همه¬ی چراغ¬ها خاموش می¬شود و چراغ خواب روشن. سیستم¬های صوتی و تصویری خاموش شده و سیستم امنیتی ساختمان فعال می¬شود. دمای محیط نیز کم می¬شود تا خواب برای شما دلچسب و راحت باشد.

در ساعتی که شما به سیستم اعلام کرده¬اید پرده¬های اتاق کنار می¬رود و در صورت کمبود نور در محیط چراغ¬ها به آرامی روشن می¬شود و موسیقی شما را از خواب بیدار می¬کند این در حالیست که از چند دقیقه قبل دمای محیط بالا رفته تا شما راحت تر از رختخواب جدا شوید.

به هنگام بیرون رفتن با فعال کردن سناریو خروج از خانه تمامی چراغ¬ها، سیستم تهویه و دیگر وسایل غیر ضروری برقی مثل سیستم صوتی و تصویری به صورت اتوماتیک خاموش شده پنجره¬ها و پرده¬ها بسته می¬شود سیستم امنیتی ساختمان فعال ¬شده و شما با خاطری آسوده از ساختمان خارج می¬شوید.

در این حالت چراغ های منزل صرفاً در حد روشن نمودن بخشهای اصلی وارد مدار می گردند، یعنی مثلاً 20% چراغهای هال های ورودی ساختمان، اتاق های خواب و مسیر عبوری اتاقهای خواب روشن می گردند و درصورت دلخواه لامپ های روشن مسیر نیز در حد 25% دیم و روشنایی آن به 25% تغییر می یابند. در این حالت دمای سیستم گرمایش سرمایش به دمای تعیین شده می رسد.

در این حالت روشنایی مکان استقرار تلویزیون به حد تعین شده (مثلاً 50%) تغییر وضعیت داده، تلویزیون روشن و صدای آن به حد دلخواه تغییر وضعیت می دهد. در این حالت پرده های اتاق به طور کامل بسته و درصورتی که پرده از نوع کرکره یا پرده عمودی باشد به طور کامل تاریک می گردند.

در این حالت پرده های خانه بسته شده نورهای مخفی پذیرایی و سالن روشن شده، لامپ های با قابلیت دیم تا میزان تعریف شده روشن گردیده و سیستم گرمایش، سرمایش به دمای تعیین شده تغییر وضعیت می دهد و نوای موسیقی در سرتاسر سالن پخش می گردد.

در این سناریو در صورت وجود LED های RGB امکان قص نور و نورپردازی محیط نیز فراهم می باشد.

در این حالت با توجه به موقعیت زمان و تاریخ یعنی چه موقع از شبانه روز و چه موقع از سال، میزان شدت نور محیط کاهش می یابد برای این منظور حالت پرده ها تغییر وضعیت داده،شدت نور لامپ ها عوض شده و لامپ های اضافی خاموش می گردند،دمای محیط تا حد تعریف شده مثلاً (22 )کاهش می یابد و ملودی مخصوص جهت استراحت از اسپیکرهای موجود پخش می گردد.

در این حالت روشنایی تمام بخشهای منزل خاموش می گردد و دمای محیط در زمستان به حداقل ممکن و در تابستان به حداکثر ممکن تغییر وضعیت می یابد،در این حالت حداکثر صرفه جویی در بخش روشنایی و گرمایش سرمایش انجام می گیرد. همچنین سیستم اعلام سرقت به طور کامل به حالت فعال تغییر وضعیت می دهد.در صورت بروز هرگونه سرقت با تلفن همراه صاحب منزل تماس به عمل می آید و پیام مورد نظر پخش می گردد. پس از آن آژیر اعلام سرقت نیز در صورت نیاز پخش می گردد.

یکی از نگرانی های خانواده ها درمورد تکنولوژی های نو مانند خانه هوشمند سختی استفاده از آنها جهت سالمندان یا کودکانی که در خانه تنها هستند می باشد. در حالی که این نگرانی کاملا بی مورد بوده و می توان به راحتی بهترین شرایط را برای این افراد فراهم نمود. با توجه به اینکه خانه هوشمند کاملا قابل برنامه ریزی می باشد می تواند کلیدی را جهت آنها تعریف نموده تا شرایط خانه فقط با زدن همان یک کلید در شرایط مطلوب آنها قرار گیرد. مثلا چراغ های خاص روشن شده و دمای خانه در شرایط مطلوب قرار گیرد. یا با زدن تنها یک کلید پیغامی برروی موبایل شما ارسال شده و شما جهت کمک به آنها اقدام نمایید. با توجه به اینکه امکان تغییر در برنامه ریزی سیستم هوشمند وجود دارد شما می توانید برنامه را براساس شرایط دلخواه درخواست نموده تا توسط کارشناسان برنامه ریزی گردد.