NFC مجموعه ای از تکنولوژی های بی سیم است که از سیگنال های رادیویی برد کوتاه استفاده می کند.با استفاده از این تکنولوژی, می توان به سادگی و با یک حرکت گوشی موبایل, به دستگاه های دیگر متصل شده و به تبادل و اشتراک گذاری داده و اطلاعات با انها پرداخت و یا از طریق نزدیک ترین گوشی موبایل به تگ های هوشمندNFC, اطلاعات تکمیلی را در مورد محصولات مختلف دریافت کرد . لازم به ذکر است برای استفاده از این قابلیت, دستگاه های قابل حمل باید دارای یک چیپNFC باشند که با استفاده از این چیپ مخصوص می توان با تگ ها و دستگاه های مجهز بهNFC که در فاصله نزدیکی (حداکثر 4 سانتیمتر) قرار دارند, ارتباط برقرار کنند.دستگاه های مجهز بهNFC می توانند اطلاعاتی مانندپموسیقی, فیلم, عکس و برنامه را با هم به اشتراک بگذارند و همچنین با استفاده از این تکنولوژی میتوان به خرید کالاها و خدمات از طریق گوشی های موبایل و سایر دستگاه های قابل حمل مجهز به این تکنولوژی پرداخت و یا از این دستگاه ها به عنوان کارت شناسایی دیجیتال استفاده کرد . فناوریNFC در حوزه های مانند حمل و نقل, تراکنش های مالی, جمع اوری و تبادل اطلاعات, تبلیغات, سلامت, امنیت و کنترل دسترسی, لوازم الکترونیکی و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده است.در حال حاضر تعدادی از شرکت های بزرگ مانند نوکیا, سامسونگ, ال جی, موتورولا, گوگل, ریم(RIM), ویزا, مسترکارت و بسیاری شرکت های دیگر در انجمنNFC عضویت دارند و از این فناوری در محصولات و خدمات خود استفاده می کنند.از بین گوشی هایی که به این فناوری جدید مجهز هستند, می توان به

Nokia C7 , Google Nexus S , Samsung Galaxy S II , BlackBerry Bold 9900گوشی های اشاره کرد.

در ادامه با کاربردهای مختلف و متنوع این تکنولوژی نوظهور آشنا خواهیم شد:

روابط اجتماعی به اشتراک گذاری فایل: با نزدیک کردن و تماس دادن دو دستگاه مجهز به فناوری NFCبه یکدیگر, می توان اطلاعات تماس(Contacts), عکس, موسیقی, برنامه , ویدیو و یا ادرس یک سایت را به اشتراک گذاشت . کارت ویزیت الکترونیک: با تماس دادن دو دستگاه مجهز بهNFC می توان کارت ویزیت یا رزومه الکترونیک را به اشتراک گذاشت . پول الکترونیک: برای پرداخت پول به یکی از دوستان می توان گوشی موبایل خود را به گوشی موبایل او نزدیک کرده و مقداری پول را به صورت الکترونیکی به حساب او انتقال داد . بازی از طریق موبایل: با نزدیک کردن گوشی های موبایل مجهز بهNFC به یکدیگر, می توان به انجام بازی های چند نفره پرداخت.

اتصال از طریقBluetooth وWiFi :

با استفاده از فناوریNFC می توان اتصالات بی سیم پر سرعتی را برای به اشتراک گذاری محتوا برقرار کرد.

اتصال از طریقBluetooth :

از طریق تماس دو دستگاه مجهز بهNFC به یکدیگر می توان بدون نیاز به جستجو, انتظار و وارد کردن کد, انها را بی درنگ از طریقBluetooth به یکدیگر متصل کرد.

اتصال از طریق:WiFi

با استفاده از این فناوری می توان با نزدیک کردن یک دستگاهNFC مجهز بهWiFi به یک مسیریاب آن دستگاه را به سرعت و بدون نیاز به تنظیم دستی , به یک شبکه بی سیم متصل کرد.

تجارت الکترونیک با به کارگیری فناوریNFC در حوزه تجارت الکترونیک می توان سرعت و دقت را در انجام تراکنش های مالی افزایش داد و در عین حال دخالت نیروی انسانی را در این فرایند به حداقل رساند.

پرداخت از طریق موبایل:

با استفاده از یک دستگاه مجهز بهNFC می توان از طریق نزدیک کردن گوشی به پایانه های پرداخت الکترونیک تعبیه شده در فروشگاه ها و با وارد کردن کد شناسایی شخصی(PIN), عملیات پرداخت را انجام داد.در حقیقت در این روش می توان از گوشی موبایل به عنوان یک کیف پول الکترونیکی استفاده کرد که نسخه مجازی کارت های اعتباری فردا را در خود جای داده است.

استفاده به عنوان کارت پرواز:

می توان از دستگاه مجهز بهNFC به عنوان کارت پرواز الکترونیک استفاده کرد و به این ترتیب تاخیرهای ناشی از مراحل کنترلی مختلف و همچنین نیاز به حضور نیروی انسانی را در گیت های کنترل فرودگاه ها, کاهش داد.

استفاده در صنعت تبلیغات:

با نزدیک کردن دستگاه مجهز بهNFC به تگ های هوشمندی که در برخی از پوسترهای تبلیغاتی وجود دارد, می توان اطلاعات تکمیلی مانند کلیپ صوتی یا تصویری و یا ادرس اینترنتی مربوط به ان تبلیغ را دریافت کرد.

خرید بلیط:

با استفاده از دستگاه مجهز بهNFC می توان بلیط مترو, قطار , هواپیما و سایر وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین بلیط کنسرت, سینما یا هر برنامه دیگری را خریداری کرد و در هنگام ورود به مراکز مختلف می توان از ان به عنوان بلیط ورودی استفاده کرد.

دریافت کوپون های تخفیف:

با نزدیک کردن دستگاه مجهز بهNFC به ویترین فروشگاه ها یا پوسترهای تبلیغاتی, می توان کوپون های تخفیف را برای خرید محصولات خاصی دریافت کرد.

استفاده به عنوان راهنمای تور مجازی:

با نزدیک کردن دستگاه مجهز بهNFC به تگ های هوشمندی که در کنار نقاشی های یک موزه یا اثار تاریخی و مجسمه ها قرار داد, می توان اطلاعات کاملی را در مورد ان اثر دریافت کرد.همچنین می توان با استفاده از این فناوری نوین, اطلاعاتی مانند نقشه شهرها یا لیست اماکن دیدنی را از کیوسک های اطلاع رسانی شهرها دریافت کرد . مدارک شناسایی برد کوتاه فناوریNFC موجب افزایش امنیت و خصوصی ماندن مدارک شناسایی رمزنگاری شده خواهد شد.

استفاده به عنوان کارت شناسایی:

می توان از دستگاه مجهز بهNFC به عنوان کارت شناسایی, کارت درمان, کارت دانشجویی یا کارت پرسنلی دیجیتال شده استفاده کرد.

استفاده به عنوان کارت کلید:

می توان از دستگاه مجهز بهNFC به عنوان کلید ورود به منزل, دفتر کار, هتل یا اتومبیل استفاده کرد. مزایای کلیدی استفاده ازNFC همچنین باید در نظر داشت که فناوریNFC مجموعه ای از امکانات مفید را برای مشتریان و مشاغل مختلف فراهم می اورد.

استفاده اسان:

برای استفاده از این فناوری, تنها یک حرکت گوشی موبایل کافی است.

چند منظوره بودن:

می توان ازNFC در بسیاری از صنایع, مشاغل و شرایط محیطی مختلف و حتی زندگی روزمره استفاده کرد.

تسهیل استفاده از تکنولوژی های مختلف:

با استفاده از فناوریNFC می توان به سرعت و سایر تکنولوژی های بی سیم مانندBluetooth و

WiFiاستفاده کرد.

امنیت بیشتر:

به دلیل برد کوتاه امواج در این تکنولوژی (لمس اجسام یا قرار گرفتن در فاصله چند سانتیمتری از انها ) امنیت بیشتری در ارسال و دریافت اطلاعات به وجود می اید.همچنین قابلیت های امنیتی تعبیه شده در این تکنولوژی نظیر قفل کردن یا غیرفعال کردن سرویس هایNFC گوشی از راه دور در مواقع اضطراری بسیار کارامد است.

امروزه تعداد گوشیهایی که از تراشهNFC استفاده میکنند و این سامانه را پشتیبانی میکنند روز به روز در حال افزایش است . ( به طور مثال گوشی های هوشمند جدید) با استفاده از این تراشه اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل میشود. البته اگر گوشی شما جدید نیست، این تراشه را می توان خرید و بر روی باتری گوشی چسباند تا با ساده ترین گوشی هم این تکنولوژی در دسترس شما باشد . مهمترین کاربردNFC ، پرداخت پول از طریق گوشیهای هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره میکند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاهNFC خوان نزدیک میکند تا پرداخت انجام شود. بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند ولی در برخی موارد ممکن است فروشندگان در خواست تایید هویت کنند.

چگونه كار مي كند؟

برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاههای دارایNFC ارتباط برقرار کند، بایستی از چیپNFC برخوردار باشد. تکنولوژیNFC بر اساس "شناسایی فرکانس رادیویی" (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان میدهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.

انرژي كمتر امنیت بالاتر:

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که با وجود بلوتوث و یا حتی وای فای چه نیازی بهNFC دارید؟

در واقع جواب این سوال مصرف انرژی بسیار اندک و امنیت نسبی مناسب است. اگر کسی بخواهد از طریقNFC به دستگاه شما رخنه کند و یا در ارتباطNFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک شود که این کار بدون جلب توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نیست.

چگونگی استفاده از کیف پول همراه در ایران:

در حال حاضر استفاده از تکنولوژیNFC در صنعت پرداخت الکترونیک توسط اپراتورهای تلفن همراه در کشور ما رونمایی شده و در دسترس کابران آنها قرار دارد یا به زودی فعال می شوند.

سرویسNFC ایرانسل:

این سرویس یک کیف پول موبایلی است که به مشتری این امکان را میدهد تا پرداختهای خرد را به کمک موبایلش به سادگی پرداخت کند. برای مثال، کاربر میتواند هنگام ورود به مترو یا اتوبوس به جای دادن پول نقد یا استفاده از کارت از موبایلش استفاده کند. یعنی دقیقا به جای استفاده از کارت موبایلش را روی دستگاه کارتخوان میزند و میرود. برای استفاده از این سرویس موبایل کاربر باید مجهز به تکنولوژیNFC باشد در غیر این صورت باید یک آنتنNFC پشت باطری موبایل روی سیم کارت نصب کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

حکایتNFC همان حکایت بلوتوث است که در ابتدا خیلی همه گبر نبود باید روی گوشیها نصب میشد اما از یک جایی به بعد دیگر تمام گوشیهای متوسط به بالا به آن مجهز شدند. این سرویس که بزودی در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت فقط برای پرداخت کرایه وسایل حمل و نقل عمومی نیست. هموطنان نه تنها میتوانند از آن برای پرداخت هزینه پارکومترهای سطح شهر استفاده کنند بلکه میتواند پرداختهای خرد خود در فروشگاهها را نیز با آن بپردازد. برای این کار فقط کافیست مبلغ مورد نظر در دستگاه کارتخوان وارد شود و کاربر سپس موبایلش را روی دستگاه کارتخوان بزند تا پرداخت فورا انجام شود و رسیدش را دریافت کند.

در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کابر میتواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کاتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر میشود. در آیندهای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس از طریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد.

سرویسNFC همراه اول:

همراه اول به کمک جیرینگ یک سرویسNFC ارائه میکند. سرویسNFC جیرینگ با سرویس ایرانسل کاملا متفاوت است. در این سرویس دیگر نیازی به سیم کارت با قابلیتNFC و داشتن یک گوشی مجهز بهNFC نیست. این سرویس در واقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی موبایلی، کاربر میتواند پرداختهای خرد خود را انجام دهد. برای مثال در مترو و اتوبوس یا هنگام پرداخت هزینه پارکومتر خود به جای استفاده از پول نقد یا کارت موبایلش را میزند روی دستگاه ریدر و پرداخت انجام می شود.

در حال حاضر کاربر برای شارژ این تگ میتواند به ایستگاههای مترو و باجههای شارژ کارت مترو مراجعه کند و آن را شارژ کند. البته در آیندهای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم میشود.

سرویسNFC رایتل:

سرویسNFC رایتل یک کیف پول موبایلی است برای استفاده از آن کاربر باید یک سیم کارت رایتل مجهز بهNFC خریداری کند تا از خدمات ان بهره مند شود. در کنار این سیم کارت، لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز بهNFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتنNFC زیر سیم کارت و روی باطری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

کاربر با داشتن کارت شتابی به کمک این سرویس میتواند از خدمات بانکی مانند دریافت مانده حساب، پرداخت قبوض و مواردی از این قبیل بهره ببرد. علاوه بر اینها کاربر میتواند با بهره گیری از تکنولوژیNFC پرداختهای خرد خود را با موبایلش پرداخت کند. برای مثال کاربر میتواند بلیتهای الکترونیکشهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومتر را با موبایلش پرداخت کند بدون اینکه هیچ رمزی وارد کند.البته برای اینکه در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی کند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.

البته کیف پول همراه تنها کاربرد این تکنولوژی نیست و شما می توانید برای انتقال ساده و راحت فایل های مدیا بین دو گوشی هم ازNFC استفاده کنید. برای اینکار تنها کافی است کهNFC گوشی خود را فعال کرده و فایل را از گوشی خود به گوشی دیگر هل دهید.

چگونه می توانNFC را در گوشی های هوشمند فعال نمود:

آیا با داشتن نسخه بستنی حصیری و استفاده از تکنولوژیNFC وAndroid Beam بر روی دستگاه آندرویدی خود می توان برنامه های کاربردی، صفخات وب و دیگر اطلاعات، بین دو دستگاه و بدون استفاده از بلوتوث انتفال داد؟

بله، شما با استفاده ازAndroid Beam وNFC می توانید به راحتی محتویات دو دستگاه آندرویدی را بین یکدیگر انتقال دهید. به اینصورت:

قبل از شروع:

شما باید در هر دستگاه، آندروید نسخه 4 یا همانIce Cream Sandwich وNFC داشته باشید. شما می توانید این کار را با رفتن به آدرسSettings > About Phone برای دانستن نسخه آندروید و منوSettings دستگاه برای نگاه کردن به تنظیماتNFC انجام دهید.

به اشتراک گذاري از طریقAndroid Beam وNFC

.1 با رفتن به آدرسSettings > More > NFC مطمئن شوید کهNFC وAndorid Beam در این بخش فعال یاON شده است.

.2 تا زمانی که هر دو دستگاه روشن هستند به سادگی می توانید اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته اید را انتقال دهید.

.3 بایستی دو دستگاه را پشت به پشت هم بصورتی که تقریبا همدیگر را لمس کنند، قرار داد و شما یک لرزش را احساس کنید.

.4 بعد از احساس لرزش یک انیمشن کوچکی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می شود که نشان دهنده آن است که محتویات به اشتراک گداشته شده دستگاه شما در حال انتقال می باشد.

.5 در پایان محتویات به اشتراک گذاشته شده دستگاه شما به دستگاه دیگر بارگذاری خواهد شد.

کاربرد مالی:

این موضوع یکی از اصلی ترین هدفهای به وجود آمدن این فناوری بوده است. امروز بحث پرداخت های الکترونیکی یکی از مهمترین دغدغه های بشر است به طوری که روزانه میلیارد ها تراکنش مالی الکترونیکی در سرا سر دنیا انجام می شود و این مو ضوع بحث های مختلفی را به همراه دارد. یکی از این مباحث تسهیل در نوع پرداخت و خدمات است. از همین رو شررکت های معتبر مالی و بانک ها سرمایه گذاری زیادی روی این بحث انجام داده اند اما یکی از چالشهای بزرگ در این زمینه بحث سرعت در پرداخت و در عین حال امنیت بالاست. با به وجود آمدنNFC تقریبا این چالش برطرف شد. در کشورهای پیشرفته بحث کیف پول الکترونیکی سالهاست که مطرح است. در واقع کیف پول الکترونیکی بدان معنا ست که همانند سهولت در پرداخت فیزیکی بتوانید به همان سادگی نیز به صورت مجازی به مراودات مالی روزمره بپردازید. به طور مثال شرکت گوگلGoogle Wallet را معرفی کرد که در واقع همان کیف پول الکترونیکی است و کاربران از طریق آن و تلفن همراه مجهز بهNFC میتوانند به راحتی خرید کنند. برای این منظور کاربران باید نرم افزار مخصوص گوگل را روی د ستگاه خود که مجهز بهNFC است نصب و سپس حساب خود را شارژ کنند و در آخر کافی است به فرو شگاهی که از این فناوری پشتیبانی میکند، مراجعه و خرید کنند. در این روش فقط کافی اسررت کاربر برنامه مورد نظر را اجرا کند و گو شی موبایل خود را روی دستگاه مخصوص قرار دهد و عملیات پرداخت به سرعت انجام میشود.

اما جالب است بدانید در کشور ما هم چند سالی است بحث تسهیل پرداختهای الکترونیکی مطرح شده و حتی در برخی از اماکن تجاری و سازمانها این بحث اجرا شده است. به طور مثال کارت بلیت یکی از این موارد است. در واقع این برچسبNFC توانایی ذخیره اطلاعات از ۶۹بایت تا 4096 بایت را دارا ست. کارت های الکترونیکی مترو نیز یکی از مثالها در کشور ما ست که توانایی برنامه ریزی مجدد را دارد و کاربر بر حسب نیاز خود این کارت ها را شارژ می کند. در سالهای اخیر شاهد تو سعه این کارت ها بوده ایم به طوری که کاربران میتوانند به واسطه این کارتها علاوه بر خدمات مترو از پارکومتر و سیستم حمل و نقل اتوبوسرانی استفاده کنند. حتی در برخی از شهرها بحث پرداخت هزینه تاکسی از طریق این کارتها مطرح و اجرا شده ا ست؛ مثالهای که میتواند به حذف پول فیزیکی و همچنین پول خرد کمک شایانی کند و از این رو هزینه زیاد تولید پول حذف میشود.

کاربرد در منازل و خانه های هوشمند:

موضوع خانه های هوشمند چند سالی است که مطرح شده و بسیاری از شرکت های مطرح در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند . از چند جهت این موضوع حائز اهمیت است. یکی از مهم ترین مباحث صرفه جویی در مصرف انرژی و کمک به حفظ محیط زیست است. به همین منظور خانه های هوشمند به واسطه پیکربندی یکپارچه و قابلیت برنامه ریزی میتوانند تا ۵5 در صد در مصرف انرژی صرفه جویی کنند و اگر این فناوری در یکسو خانه های موجود در جهان به کار گرفته شود، شاهد ذخیره سازی عظیم انرژی در عرض کمتر از یک سال و همچنین کاهش چشمگیر آلودگی محیط زیست خواهیم بود.

اماNFC نیز به تازگی وارد خانه های هوشمند شده است. به طور مثالLG پروژهای در راستای خانه های هوشمند آینده معرفی کرد. در محصولات خانگی هوشمندLG ترکیبی از برچسبهایNFC و وایفای استفاده شده است. به طور مثال این شرکت در نسل جدید یخچال های خود از فناوری استفاده میکند که کاربر میتواند به واسطه دستگاههای هوشمند و نرم افزار مخصوص این شرکت یخچال خود را مدیریت کند. علاوه بر این می تواند بر اساس مواد غذایی موجود در یخچال به شما پیشنهاد پخت غذا دهد و اگر مورد تایید بود، آن را به مایکروفر ارسرال کند. یعنی فقط کافی است طبق دسرتو یخچال عمل کنید. همچنین شرکت پاناسونیک از دیگر شرکت هایی است که در این زمینه سرمایه گذاری کرده اما این تمام ماجرا نیست. به طور مثال میتوانید درب خانه خود را به برچسبها مجهز و از طریق د ستگاه هو شمند آن را باز کنید یا می توانید تلویزیون و دیگر د ستگاه های خود را مجهز به برچسبNFC و با دستگاه هوشمند تمامی این وسایل را کنترل کنید. این موضوع بدین معنی است که دستگاه هوشمند شما قلب تپنده خانه است.

کاربرد در انتقال دادهها:

همانطور که پیشتر بدان اشاره شد یکی از کاربرد هایNFC انتقال اطلاعات ا ست اما نه به صورت مستقیم و مستقل، بلکه بر بستر فناوری هایی مانند بلوتوث و وایفای ا ست. بدین منظورNFC فقط نقش یک کلید را در شناسایی دو دستگاه ایفا می کند و بقیه عملیات بر بستر فناوری هایی که نام برده شد، انجام می شود اما از ویژگی های مثبت این روش افزایش امنیت و سرعت انجام کار است. فقط کافی است فایل مورد نظر را باز و آن را به دستگاه خود متصل کنید.

کاربرد در سرگرمی:

سرگرمی همیشه یکی از نکاتی است که اغلب فناوریهای عمومی جدید نیم نگاهی به آن دارند. به همین دلیل خیلی از شرکتها سعی کرده اند برای عمومیت هر چه بیشرتر فناوریهای خود آن را با سرگرمی تلفیق کنند. NFC نیز از این قائده مستثنی نیست. در سال های گذ شته شرکت های فعال در این زمینه به ارائه محصولات مختلف مانند هدفون و ا سپیکر پرداخته اند. به طور مثال شرکت سونی، هدفونی را عرضه کرده که مبتنی بر فناوریNFC و بلوتوث است و کاربر فقط کافی است این گوشی را به دستگاه هوشمند خود نزدیک کند و دیگر نیازی به شناسایی گوشی و صرف زمان برای نصب آن نیست. همچنین شرکت نوکیا اسپیکری را معرفی کرد که به واسطهNFC و بلوتوث میتواند به صورت بیسیم موسیقی پخش کند.

کاربرد در مدارس و دانشگاههای هوشمند:

یکی دیگر از کاربردهایNFC یا در حقیقت برچسبهای آن استفاده در مدارس و دانشگاههای هوشمند است که به واسطه آن می توان دانش آموزان و دانشجویان را از لحاظ علمی کنترل کرد. به طور مثال میتوان تو سط این برچسب ها بر نمرات این افراد نظارت کرد یا از ساعات ورود و خروج آنها مطلع شد. همچنین این برچسب ها میتوانند نقش پرونده تحصیلی این افراد را ایفا و تمامی سوابق تحصیلی افراد را در آن ذخیره کنند تا بتوان به موقع از آن استفاده کرد.

کاربرد در پزشکی:

این روزها بحث سلامت عمومی و هزینه های آن یکی از مسائل مهم دولت هاست. یکی از مواردی که به این مساله کمک میکند سوابق دقیق پزشکی هر فرد است. این مساله باعث خواهد شرد هزینه های تشخیص بیماری که ممکن است چندین بار توسط پزشکان مختلف انجام شود، حذف شود. اما برچسبNFC میتواند باز هم در این زمینه نقش مهمی ایفا کند. به طور مثال میتوان در این برچسبها برای هر فرد یک پرونده پزشکی از بدو تولد تشکیل داد و در طول عمر افراد اطلاعات آن را به روز کرد. این امر باعث خواهد شد فرد با مراجعه به پزشکان در روند بهبود سلامتی خود سرعت بخشد و شاید دیگر نیاز به انجام آزمایشات مختلف برای تشخیص بیماری نباشد. همچنین در موارد اورژانسی و زمانی که فرد هوشیار نیست عوامل اورژانس به راحتی میتوانند توسط این برچسب ها از سابقه بیماری فرد مطلع شوند و اقدام موثر را اعمال کنند.

کاربرد در وسایل نقلیه:

همیشه و به خصوص در کشور ما که بحث خرید و فروش و سایل نقلیه جذاب و داغ ا ست، برچسبNFC میتواند بسیاری از وا سطه ها را حذف کرده و شخص را از خرید خود مطمئن کند. به طور مثال شرکت های خودرو سازی کشور می توانند برای هر خودرو یک پرونده تشکیل و آن را به خریدار تحویل دهند. این پرونده میتواند شامل اطلاعاتی مانند تاریخ تولید، شماره موتور، نوع خودرو و دیگر موارد باشد. همچنین به واسطه این کارت ها میتوان روی دوره های مراجعه به گارانتی کنترل بیشتری کرد و حتی در صورت تصادف اطلاعات مربوط را به این برچسب اضافه کرد تا در صورت تعویض ماشین، شخص خریدار اطلاعات کاملی را از سوابق ماشین خریداری شده در دست داشته باشد.

کاربرد در اطلاع رسانی:

تگNFC میتواند نقش یک پوستر و اعلامیه را ایفا کند؛ به طوری که کاربر اطلاعات مورد نظر را روی این برچسب ها منتشر کند و با ا ستفاده از دستگاه هو شمند که مجهز بهNFC ا ست، اطلاعات ذخیره شده در آن برچسب را دریافت و مشاهده کند. شاید سوالی که در ذهن شما به وجود می آید این است که کد هایQR نیز کار مشابهی را انجام می دهند اما موضوعی که باعث برتری تگ هایNFC به کدهایQR میشود، حجم ذخیره اطلاعات بسیار بیشتر است. به طوری که کاربر می تواند تا چندین برابر اطلاعات بیشتری را به کاربران دیگر منتقل کند.

کاربرد در صنعت حمل و نقل:

یکی از کاربردهای موثرNFC در صنعت حمل و نقل ا ست، به طوری که برچسب هایNFC حکم یک پرونده کامل را برای راننده دارند. به طور مثال شرکت های سازنده اتومبیل می توانند خودروهای خود را مجهز به فناوریNFC کنند و در هر لحظه سرعت و سیله نقلیه را ثبت و به برچسبNFC منتقل کنند. در واقع این مو ضوع بیشتر در مورد خودروهای عمومی مانند کامیونها و اتوبوسها صدق می کند.معمولا پلیس نظارت ویژهای روی این وسایل دارد و در فواصل مختلف اقدام به کنترل این وسایل میکند. وجود این برچسب ها می تواند اطلاعات دقیق تری را در اختیار پلیس قرار دهد و شاید از بروز تصادفات جادهای جلوگیری کرده و همچنین باعث کاهش تلفات شود. همچنین این برچسبها نقش بلیت الکترونیکی را ایفا میکنند و در وقت و هزینه صرفه جویی میشود. به طور مثال میتوان از آن به عنوان بلیت هواپیما، اتوبوس، قطار و کشتی استفاده کرد و سالانه علاوه بر کاهش هزینه به حفظ کاغذ بیشتر و در نتیجه حفظ درختان و محیط زیست کمک کرد.

کاربرد در صنعت توریسم:

یکی از صنعت های پردرآمد دنیا توریسم و گردشگری است. به طوری که در بعضی از کشور ها درآمد آنها بیش از درآمد نفت است اما یکی از کاربرد هایNFC در صنعت گرد شگری ا ست و میتواند به تو سعه آن کمک شایانی کند. شاید یکی از دغدغه های گرد شگران وجود یک راهنمای منا سب با شد و خیلی از آنها به علت عدم وجود راهنما از سفر به کشور مورد نظر من صرف می شوند اما برچسبهایNFC به نوعی این نقص را پوشش می دهند و میتوان تمامی مکانهای تاریخی را به برچسب هایNFC مجهز کرد و در این برچسبها تمامی تاریخچه آن مکان ثبت شده و گردشگران می توانند به راحتی با دستگاههای هوشمند خود اطلاعات تاریخی از هر مکانی را به دست آورند.

همانطور که مشاهده کردهایدNFC یک تکنولوژی فراگیر است که میتواند در تمامی صنایع و زمینه ها از آن استفاده کرد، بدون اینکه شخص دچار سردرگمی شود. همچنین این فناوری بسیاری از هزینه ها را حذف میکند و به توسعه صنایع و حفظ محیط زیست و بهداشت عمومی و کنترل هزینه های پزشکی نیز کمک می کند. می تواند نقش یک پوستر تبلیغاتی یا بلیت الکترونیکی را ایفا کند یا به عنوان پرونده الکترونیکی افراد شناخته شود. حال که با مزایای گستردهNFC آ شنا شده اید، شاید از امروز به فکر استفاده بیشتر از این تکنولوژی در زندگی روزمره خود باشید و ممکن است ترجیح دهید پرداختهای روزمره خود را توسط این فناوری انجام دهید. حال برای اولین بار ما قصد داریم پیشنهاداتی را در این زمینه به شرکت ها، سازمان ها و سایر دستگاه های فعال در این زمینه بدهیم که بعضی از آنها برای اولین بار میتواند در کشور ما و در دنیا اجرا شود.

.1 ارائه برچسب هایNFC از سوی بانک ها و فراهم کردن امکان این برچسرررب ها از طریق برنامه های موبایل بانک یا دستگاه هایATM. همچنین به صورت همزمان تجهیز کردن مراکز خرید به دستگاههایNFC

.2 ارائه پرونده سلامتی و پزشکی افراد به صورت الکترونیکی روی برچسبهایNFC

.3 تجهیز و سایل نقلیه عمومی مانند تاکسی ها به د ستگاه هایNFC برای پرداخت هرچه آ سان تر هزینه و همچنین حذف پول خرد

.4 مجهز کردن مراکز تفریحی مانند سینما، پارک، موزه و … به تجهیزاتNFC به منظور گسترش فرهنگ بلیت الکترونیکی

.5 ارائه برچسبهایNFC توسط سازندگان خودرو به مشتری و ثبت اطلاعات ماشین در آن

.6مجهز کردن مکانهای تاریخی به برچسبهایNFC

.7ارائه برچسبهایNFC در مراکز آموزشی و ثبت سوابق تحصیلی در این برچسبها